پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بیش از ۴ میلیارد تومان برای طرح‌های آبخیزداری در بجنورد هزینه می‌شود.
بازدید : 52 8 ارديبهشت 1398 ساعت 13:54 شماره :59368

بیش از ۴ میلیارد تومان برای طرح‌های آبخیزداری در بجنورد هزینه می‌شود.
مسئول آبخیزداری شهرستان بجنورد از اجرای طرح‌های آبخیزداری بجنورد با بیش از ۴ میلیارد تومان اعتبار خبر داد.
علی حسن‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در بجنورد اظهار داشت: 4 میلیارد و 500 میلیون تومان در راستای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در حوزه شهری مهنان از توابع شهرستان بجنورد در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به احداث 5 بند سنگی‌ملاتی در این حوزه افزود: اعتباری که در سال 97 برای حوزه شهری آبخیز مهنان با مساحتی بالغ بر 5204 متر در نظر گرفته شده بود، یک میلیارد و 420 میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی بود که اکنون دو پروژه آن به اتمام رسیده و 3 بند سنگی‌ملاتی دیگر در حال اتمام است.
مسئول آبخیزداری اداره منابع طبیعی شهرستان بجنورد هدف از اجرای این پروژه را تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی عنوان کرد و بیان داشت: تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، چاه‌ها و قنوات در پایین‌دست و همچنین کنترل سیلاب‌ از اهداف مهم اجرای این سیل‌بند‌ها به‌شمار می‌رود.
حسن‌زاده با بیان اینکه عملیات آبخیزداری و آبخوانداری اداره کل منابع طبیعی در 24 حوزه استان اجرا می‌شود خاطرنشان کرد: حادثه سیل اخیر بسیاری از مسئولان استانی را نسبت به منابع طبیعی آگاه‌تر و حساس‌تر کرد.
این مسئول در ارتباط با نقش و عملکرد سازه‌ها در برابر باران و سیلاب ادامه داد: این سازه‌ها در کاهش سرعت روان آب‌ها و سیلاب نقش بسزایی داشته که شدت آب را کم کرده همچنین اگر پوشش گیاهی به اندازه کافی وجود داشته باشد بارش مستقیماً به سطح خاک برخورد نمی‌کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه در کنار این سیل‌بند‌ها برنامه‌های آموزشی ترویجی برای مردم لحاظ شده است، اذعان داشت: با توجه به حضور مداوم و مستمر دامداران در حوزه مهنان برنامه‌های آموزشی در راستای آشنایی دامداران با عملکرد پوشش گیاهی، حفاظت خاک و فواید منابع طبیعی در نظر گرفته شده است.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :